|
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ხელოსნობა
საქართველოში
|
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი
საფეხური
|
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
v კლასი
18 მოსწავლე
|
|
მოსწავლეებს
უვითარდებათ შემეცნებითი ტექსტის გააზრების უნარი და .სწავლობენ ხელოსნობის გამოყენების
მნიშვნელობას თანამედროვე ცხოვრებაში.
|
|
|
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
|
სხვადასხვა
ხასიათის მქონე ნაწარმოებებში უცნობ სიტყვებს
ამოწერენ .იყენებენ სინონიმების ლექსიკონს.პოულობენ მსგავსება-განსხვავებას სხვადასხვა
კუთხის ტრადიციებს შორის.
|
|
ესგ-ს
მისაღწევი
შედეგები
|
v.5სხვადასხვა ლიტერატურული ჟანრის სპეცფიკური
ნიშნების ამოცნობის საფუძველზე
გა
გ განსაზღვრავს ნაწარმოების ჟანრს .ქმნის ან მოიძიებს
ვიზუალურ მასალას სადისკუსიო თემის შესახებ.
|
|
წინასწარი ცოდნა
|
კომპიუტერიდან
კინოფილმებიდან
,საოჯახო გამოცდილებიდან მიღებული ცოდნა.
|
|
შეფასება
|
განმსაზღვრელი
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო
,კომპიუტერიდან მასალების მოძიება.პროექტორი.
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
.ა-ფაზა.
კლასის ორგანიზება2წუთი.
საშინაო დავალების
შემოწმება-. გონებრივი იერიშის გამოყენებით. კითხვებზე პასუხის გაცემა.რას ეწოდება
სინონიმები? ანტონიმები? 1 და ა.შ. 5წუთი
ბ-ფაზა20
წუთი.მოსწავლეები სახელმძღვანელოდან ათვალიერებენ ნახატებს.წინარე ცოდნის საფუძველზე
მსჯელობენ ამა თუ იმ ნივთის გამოყენებისა თუ წარმოების შესახებ;
მინილექცია
5წუთი
ა. ვესაუბრები
მოსწავლეებს სხვადასხვა ხალხის ყოფა-ცხოვრებასა და
ტრადიციებს
შორის განსხვავებაზე.აღვნიშნავ რომ მოცემულ ტექსტში,კერძოდ ,,ხელოსნობა საქართველოში,,აღწერილია
სხვადასხვა ნივთის წარმოებისა თუ დამზადების წესი,რადგან ტექსტი არის საინფორმაციო
ხასიათის.
ც-ფაზა15
წუთი
გავმართავ
დისკუსიას.კითხვები: 1)დააკვირდით ნახატებს;ამათგან რომელია ტყაპუჭი?გუდა?სტვირი?
თიხის ჭურჭელი?...
2) რომელ
ხელობას სწავლობენ მხოლოდ მამაკაცები?.
დისკუსიის
შემდეგ ვაძლევ საშინაო დავალებას.შეადგინონ ტექსტის გეგმა.შეძლებისდაგვარად დახატონ
მწყემსი შემოსილი ქუდითა და ქალამნით.3წუთი
|
გაკვეთილის გეგმა
Подписаться на:
Сообщения (Atom)
Комментариев нет:
Отправить комментарий